otrdiena, 2016. gada 1. novembris

Zīļuks

“Zīļuka” konkurss Ikšķiles vidusskolā par godu māksliniecei M. Stārastei

Ikšķiles vidusskolā arvien palielinās skolēnu skaits, īpaši tas jūtams sākumskolas posmā. Šogad mums ir 5 pirmās klases, 5 trešās klases, 4 otrās un ceturtās.
Līdz ar to arī skolotājiem jāplāno, kā interesanti un lietderīgi organizēt bērnu brīvo laiku, lai izglītojamie darbā iegūtu gan zināšanas un pieredzi, lai būtu gana interesanti, lai vaŗētu darboties kopā ar ģimenes locekļiem. Īpaši 1. klašu bērni vēl jau tikai sāk pamazām pierast pie  skolas.
  Tā radās ideja, ka mazos arī varētu iesaistīt kādā darbiņā, reizē arī parādīt, kas interesants ir mūsu skolas muzejā. Nolēmām šogad organizēt “Zīļuka” konkursu, kura laikā bērni lasa ozolzīles un kastaņus un no tiem gatavo dažādas kompozīcijas, kuras izvieto muzejā apskatei. Pēc stundām mazajiem ir gana laika, lai pagarinātās grupas laikā vai kopā ar vecākiem mājās varētu pastrādāt ar bagāto ozolzīļu un kastaņu ražu, ko šogad novērojam Ikšķilē. Nu nevar tak vienaldzīgi paiet garām , kad zem ozoliem un kastaņkokiem ir tāds birums! Jāsalasa tak un jāsāk ar to darboties! Un tas atraisa enerģiju, rada prieku un veido iemaņas un pacietību. Paldies tiem daudzajiem bērniem un vecākiem, kuri atsaucās un piedalījās ar saviem darbiņiem muzeja izstādē!
 Savus dabas veidojumus mazie skolēni sāka nest jau no novembra sākuma – ar katru dienu arvien vairāk un interesantākus. Pirmā atsaucās 1.d klasīte, jo kabinetā visas palodzes jau esot pārpildītas. Tā mazo roku veidojumi nokļuva muzejā, tiem pievienojās citu klašu darinājumi. Lielākie bērni mēģinājuši veidot kompozīcijas, izmantojot arī citus dabas materiālus – ķirbi, čiekurus, koku lapas, sūnas, pupiņas, saulespuķu sēkliņas, pīlādžogas, plastalīnu, sērkociņus utt.
 Paraugs veidojumiem no zīlēm un kastaņiem ir arī pašas “ Zīļuka”autores Margaritas Stārastes zīmējumi grāmatā. Izstādi muzejā papildina arī M. Stārastes ilustrēto grāmatu izstāde. Dažreiz pēcpusdienās, kad bērni izmācījušies, apsēžamies un kopā palasām par literārā Zīļuka ceļojumiem, kur tik interesanti aprakstīta daba. Autore jau grāmatiņu sāk ar to, ka pastāsta, kā mazā Maijiņa sēž zem ozola un veido no zīlēm visādus dzīvnieciņus. Visjaukākais iznāk mazais zīles vīriņš ar īsām roķelēm ,ar māla tupelītēm kājās un mazu, apaļu cepurīti galvā. Izrādās, ka mazais vīriņš ir ziņkārīgs, izkrīt no klēpja meitenei, mājās nesot, un pats dodas pasaulē. Un tā sākas mazā varoņa ceļojums dabas pasaulē. Lasot šo grāmatiņu, secināju, ka daudzi bērni nav dzirdējuši vēl par brīnišķīgajiem Zīļuka piedzīvojumiem, tāpēc grāmatas lasīšana jāturpina.
  Jāsaka, ka skolā muzejā glabājas”Skolas viesu grāmata”, kurā esmu atradusi arī mākslinieces M. Stārastes ierakstu ar visu Zīļuka zīmējumu. Tas izdarīts 1974. gada 28. februārī. Prieks rādīt šo ierakstu un zīmējumu tagadējiem skolēniem un stāstīt, ka mūsu skolā ir ciemojusies pati autore un viņai par godu un pašiem par prieku taču varam padarboties ar zīlēm un kastaņiem. Un tie tad arī ir mūsu mazo rociņu labie darbi Labo darbu nedēļā.
 Paldies par aktīvu piedalīšanos konkursā 1. d, 2. c, 2. b, 3.a klasēm un audzinātājām, kā arī individuālajiem autoriem no citām klasēm! Gribētu, ka šāds konkurss varētu kļūt par tradīciju skolā arī turpmāk.

                                                                               Skolas muzeja pedagoģe Anna Indāne 

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana