pirmdiena, 2016. gada 11. janvāris

Kalendāri skolas muzejā

       Ir iesācies jauns gads, un mēs katrs esam iegādājušies jauno kalendāru. Sen pagājis tas laiks, kad ģimenē bija tikai  viens kalendārs –vai nu sienas, vai pārliekamais, vai galda. Tagad gandrīz katram ģimenes loceklim ir savs kalendārs, kurš kalpo kā plānotājs visa gada aktivitātēm.
 Skolēnam svarīgais dokuments ir dienasgrāmata, kura arī ir sava veida kalendārs – plānotājs  kārtējam mācību gadam. Iespējams, ka ģimenē bērnam  ir arī jubileju kalendārs, kurā ierakstīt draugu dzimšanas dienu datumus.Tētim un māmiņai nepieciešami savi kalendāri atbilstoši viņu specialitātei un interesēm – par lauksaimniecību, pavārmākslu, kultūru, sportu, tūrismu vai citām jomām.Vectētiņš un vecmāmiņa nevar šķirties no dabas, dārza, mājas vai kāda cita sev pierasta kalendāra. 
    Visi zinām, ka kalendāri radušies ,  lai cilvēkiem būtu vieglāk orientēties laikā  un saimnieciski ekonomiskajā dzīvē. Mūsdienās dzīve kļuvusi tik intensīva, ka tiek izdoti visdažādākie laikrāži visdažādākajos formātos – no pavisam maziem, kuri ieliekami kabatas grāmatiņā vai maciņā, lidz plakātveidīgiem, kuri pilda vēl papildus arī aģitācijas, informācijas vai propogandas funkcijas.
  Mūsu skolas muzeja fondos nonākuši kalendāri, kurus dāvinājuši skolēni un skolotāji. Īpaši jāatzīmē skolotājas Velgas Pujātes bagātā kalendāru kolekcija, kuru pedagoģe vākusi vairāku gadu desmitu garumā.
   Telpu trūkuma dēļ visus fonda materiālus apskatei izlikt mums nav iespējams, bet var apskatīt interesantākos, piem., tagad aktuāls ir barikāžu kalendārs 2011. gadam, kuram zīmējumus iesūtījuši Latvijas dažādu skolu audzēkņi. Ar patriotisku ievirzi ir 1990. gada sienas kalendārs “ Latvijas vārds – svēts vārds”, kura noformējumā jau  lepni plīvo 3 sarkanbaltsarkanie Latvijas karogi.
  Izrādās, ka arī Ikšķiles dome ir parūpējusies par sava novada kalendāriem, lai reklamētu mūsu vēsturiski nozīmīgo un slaveno dzīves  vietu; muzejā var apskatīt 2011. gada Ikšķiles novada kalendāru, kurā katra mēneša lapu rotā kādas mūsu novadam svarīgas vietas attēls. Ir arī 2012.gada  Ikšķiles novada sienas kalendārs, 2013. gada Ikšķiles novada pārliekamais kalendārs, 2013. gada Ikšķiles vidusskolas galda kalendārs un 2016. gada Ikšķiles Mūzikas un mākslas skolas pārliekamais kalendārs ar pašu skolēnu zīmējumiem.
  Tie, kuriem interesē kalendāri vai kuriem mājās  ir interesanti kalendāri ar vēsturisku nozīmi, aicināti apskatīt mūsu izstādi līdz februāra vidum un papildināt mūsu kolekciju ar kādu savu eksemplāru. 

 Muzeja pedagoģe Anna Indāne


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru