svētdiena, 2015. gada 27. septembris

Strelnieku 100-gade

       24.septembrī ciklā „Latviešu strēlnieku bataljoniem- 100” Ikšķiles vidusskolā  notika pasākums, kura idejas autors ir atvaļinātais pulkvedis, NBS komandiera biroja vecākais eksperts, vēsturnieks, ikšķilietis Jānis Hartmanis.  Savā uzrunā J. Hartmanis uzsvēra: „Šī pasākuma pamatdoma ir pieminēt mūsu varonīgos strēlniekus, kā arī uzzināt jaunus faktus un nostiprināt jau esošas zināšanas.    Ikšķile un latviešu strēlnieku gaitas Pirmajā pasaules karā ir ļoti cieši saistītas. Tieši no šejienes Krievijas Domes deputāts Jānis Goldmanis nosūtīja krievu ģenerāļiem lūgumrakstu par latviešu bataljonu izveidošanu. Iepretim Ikšķilei mūsu strēlnieki cīnījās Nāves salas placdarmā, pie Mazās Juglas upes Tīnūžu tuvumā notika latviešu strēlnieku otra lielākā kauja. Pašvaldības teritorijā atrodas vairāki latviešu strēlnieku Brāļu kapi. „
       Militārpatriotiskais pasākums „ Strēlnieku taka”  pulcēja desmit 7.-12.klašu komandas no Ikšķiles vidusskolas un Tīnūžu pamatskolas. Pirms starta interesentiem bija iespēja apskatīt Pirmā pasaules kara kājnieku ieročus un karavīra ekipējumu.
         Ikšķiles vidusskolas un Tīnūžu pamatskolas  vecāko klašu skolēni pie Daugavas veica trasi "Strēlnieku taka", kuras posmos bija  dažādi uzdevumi- jāatpazīst pēc fotogrāfijām Latviešu strēlniekus, izdzīvošanas tests, kurā konkrēti priekšmeti jāsaliek pa prioritātēm.  3.postenī komandām  bija darbs ar karti- uzlikt uz neaizpildītas kartes konkrētas vietas pēc novērošanas dabā. 4.postenī komanda savu vienotību parādīja, saliekot militāro puzli. 5.postenis- izlūka tests, kurā jāatpazīst konkrēti priekšmeti dabā un noslēgumā- vēsturiskie ieroči.   Lai gan jau  sacensību sākumā  Jānis Hartmanis atgādināja, ka skriešana uz laiku līdz spēku izsīkumam vai ierakšanās zem apšaudes trokšņiem nav paredzēta, komandas parādīja savu fizisko sagatavotību un sacensības veica  krietni ātrākā laikā nekā plānots.
         Kamēr  tika apkopoti rezultāti, komandu dalībnieki un līdzjutēji   pretī skolai pļaviņā  baudīja   tēju ar  cienastiem. Laiks mūs visus lutināja- tik silta atvasaras diena nebija gaidīta, tāpēc mūsu čaklo  „Ikšķiles mājas” vīru  iekurtais ugunskurs vairāk bija  kā  simbols.
        Katra komanda bija padomājusi par  nosaukumu, vienotu  noformējumu un  līdzjutējiem. Labākie šajās sacensībās:  1.vietas ieguvēji – Ikšķiles vidusskolas 8.A klases komanda „ Šameji” /klases audzinataja Līga Strauss/, otro vietu izcīnīja Tīnūžu pamatskolas  8.klases komanda „Stiprais simts” /klases audzinātāja Eva Ozere/, bet trešo vietu  ieguva Ikšķiles vidusskolas 12.klases komanda „ Virdžīnijas zelts” / klases audzinātāja Virgīnija Birkmane. /

       Paldies Ikšķiles vidusskolas jaunsargiem un viņu vadītājam Agrim Purviņam, Zemessardzes 54. Inženiertehniskā bataljona kapteinim Raimondam Ragauskim, virsseržantam Uldim Velikam, atvaļinātajam kapteinim Andrim Kivleniekam, zemessargam Kasparam Špēlim un, protams, Ikšķiles pašvaldībai, kura  atbalstīja šī pasākuma norisi.  Nav komentāru:

Komentāra publicēšana