svētdiena, 2014. gada 28. septembris

26. septembris - Eiropas valodu diena, un viena no Eiropas valodām - mūsu latviešu valoda!

Mana valoda


  Kas ir valoda? Mēs katrs valodu uztveram citādi. Dažiem tā ir vienkārši saziņas līdzeklis, bet man tā ir kas vairāk – daļa no dvēseles.
  Mana dvēseles valoda ir latviešu valoda. Latviešu valoda ir Latvijas vienīgā valsts valoda. Ik pa laikam daži cilvēki ir centušies ieviest krievu valodu kā otro valsts valodu, taču vienmēr latviešu valoda ir palikusi pirmā un vienīgā valsts valoda, un tas mani priecē.
  Latviešu valodā ik pa laikam ienāk dažādi svešvārdi, piemēram, vārds selfijs ir ienācis no angļu valodas, pašlaik tas ir ļoti populārs vārds. Valodai ļaunumu nodara tas, ka cilvēki arvien biežāk runā žargonā, piemēram, sastrēgumu sauc par korķi, piedzērušos cilvēku – ka viņš ir pālī, un līdz ar to cilvēki aizmirst tīras latviešu valodas pielietojumu.
  Latviešu valoda patiešām ir skaista. Ja es nebūtu latviete, es latviešu valodu censtos iemācīties. Tai piemīt daudz dažādu daiļliteratūras vārdu, piemēram, ziedonis vai lapkritis,                            un tie padara valodu tik krāšņu. Neskatoties uz daudziem žargonvārdiem, ko lietojam ikdienā, man latviešu valoda vienmēr paliks manas dvēseles valoda.   


                  Kristiāna Legzdiņa, 6.b klases skolniece  Mana valoda ir latviešu valoda. Tā ir manas mātes un tēva valoda, dzimtā valoda. Ar to uzauguši mani vecvecāki un vecāki un uzaugšu arī es.
  Manā valstī latviešu valodā runā mazāk nekā 1,9 miljoni mammu un tētu, brāļu un māsu, taču pasaulē manā valodā runā vairāk nekā 2 miljoni iedzīvotāju. Taču, kas to lai zina, kur viņi ir – varbūt Ķīnā, varbūt Šveicē, varbūt tepat Lietuvā, kur pamatiedzīvotāji lietuvieši sazinās lietuviešu valodā, un tā ir gluži kā māsa mūsu valodai. Mums ir daudz kopīgu vārdu, daudz līdzīgu un daudz atšķirīgu vārdu. Lietuvieši saka, latviešu valoda esot skaistāka un skanīgāka, taču sarežģītāka.
  Ārzemniekiem vienmēr rodas grūtības, mācoties mūsu valodu. Tai esot sarežģīta gramatika. Mēs gan paši latvieši neko īsti sarežģītu tajā nesaskatām, jo runājam latviski jau no dzimšanas.
  Latviešu valoda ir un paliks mana dzimtā valoda, tā tomēr ir arī manas mātes un tēva valoda.

                          

                                                                                                           Laura Bokta, 8. b klases skolniece

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru