sestdiena, 2014. gada 17. maijs

Vīzīte Turcijā

ES Mūžizglītības programmas Comenius apakšprogrammas skolu daudzpusējās sadarbības projekta „Eiropas puzles gabaliņš”(A Piece of the European Puzzle) ietvaros Ikšķiles vidusskolas direktora vietnieces Līga Strauss, Ingūna Bērziņa un angļu valodas skolotājas Anita Brūmele, Ilze Ļeonova, kā arī Ikšķiles vidusskolas 5. klases skolnieces Linda un Kristiāna, un 6. klases skolnieces Katrīna, Dita un Anete no 8. - 12. aprīlim devās kārtējā projekta vizītē uz Turcijas pilsētu Jalovu(Yalova). Jalova atrodas netālu no Turcijas skaistākās pilsētas Stambulas. Vizītes mērķis bija iepazīstināt projekta dalībniekus ar tautas dziesmām, dejām un tradicionālajām spēlēm, kā arī vienoties par Latvijas vizītes mērķi un uzdevumiem.
Lai nokļūtu Turcijas kūrortpilsētā Jalovā, mums vajadzēja mērot skaistu maršrutu no Stambulas pāri Marmora jūrai ar prāmi. Ceļš līdz Jalovai bija ļoti satraucošs, jo Turcijas vizīte bija pirmā projekta vizīte ar skolēniem, bet jaunieši turējās braši. Jalovā ieradāmies 9. aprīļa rītā, mūs mīļi sagaidīja projekta dalībnieki un Jalovas skolas skolotāji, bērni un vecāki. Pirmajā dienā mēs iepazināmies ar Jalovas skolu, kura, faktiski, bija pavisam neliela lauku skoliņa Jalovas pievārtē. Turcija, Jalova mūs pārsteidza ar brīnišķīgiem laika apstākļiem, tāpēc dziedāt, dejot un spēlēt spēles mēs varējām skolas pagalmā. Dienas pirmajā pusē mums tika izrādīta skola un klases. Katrā klasē mūs gadīja mazs pārsteigums, īpaši mūs pārsteidza dabaszinību skolotājas Pināras Kocabay kabinets, kurā bija iekārtota izstāde ar Latvijas un Rīgas attēliem. 
Mēs nelielos daudznacionālos dziesmu un deju svētkus atklājām ar sešu valstu himnām. Koncerta turpinājumā katras valsts grupa dejoja savai tautai raksturīgāko tautas deju. Ikšķiles vidusskolas meitenes dejoja „Tūdaliņ Tāgadiņ,”  deja nespēja atstāt vienaldzīgus projekta dalībniekus, tāpēc visi, kuri vēlējās dejot tika iesaistīti dejā un vēlāk arī rotaļā „ Kas dārzā” un  „Ādamam bij septiņ dēli.” Dziesmām un dejām sekoja pusdienas, kuras bija sarūpējuši skolas bērnu vecāki. Jalovas skolas vecāki mūs pārsteidza ar savu viesmīlīgumu, nesavtīgumu un draudzīgumu. Mēs tikām lutināti ar  gardām uzskodām un dāvaniņām. Paldies viņiem par to, jutāmies tiešām gaidīti un aprūpēti. Pēcpusdienā notika dziesmu prezentācija. Skolotāja Inguna Bērziņa bija īpaši rūpīgi sagatavojusi meitenes dziesmu un deju festivālam, meitenes pat dziedāja daudzbalsīgi, un viņas izmantoja arī nelielus mūzikas instrumentus. Mūsu meitenes bija tērpušās tautastērpos un vēlāk izrādījās, ka tautastērpi bija tikai dalībniekiem no Ikšķiles un Jalovas skolām. Jaunieši tautastērpos svētkos rada īpašu svinīgumu. 
Pēcpusdienā Turcijas kolēģi mūs veda ekskursijā uz privāto dendroloģisko parku, dārzu. Mūs pārsteidza dārza lielums un augu dažādība. Dārzs Arboretum ir īpaši krāšņš pavasarī, jo zied akācijas, rododendri, magnolijas, kamēlijas, ābeles u.c augi.
Vakara pusē bija ieplānota pastaiga pa Jalovas Termal kūrortpilsētu, kura ir pazīstama ar karstajiem avotiem. Karstajos avotos ūdens temperatūra ir apmēram +45°C, tāpēc sevišķi iecienīts kūrorts ir ziemā. Skolotāji pēc garās pastaigas tika izmitināti viesnīcā, bet skolēni viesģimenēs. 
Vizītes otrā diena bija ieplānota kā ekskursiju diena pa Stambulu. Katras valsts dalībnieki vizītes laikā cenšas iepazīstināt skolas viesus ar savas valsts kūltūru, tradīcijām un skaistākajām vietām tuvākajā apkārtnē. Tā kā Jalovai tuvākā pilsēta ir Stambula, tad mums palaimējās redzēt pilsētu, kuru kalpo kā tilts starp Eiropu un Āziju. Stambula likās milzīga, sevišķi, ja to salīdzina ar Rīgu un Latviju. Stambulā dzīvo apmēram 12,9 milijoni cilvēki un tā ir viena no vecākajām pilsētām pasaulē. Stambulā mēs gida pavadībā apmeklējām Topkapī sultānu pili, Yerebatan Cistern(pazemes ūdens ieguves vietu), Sofijas katedrāli, Zilo mošeju un Lielo tirgu(Grand Bazaar) kurā izstērējām turku liras. Lai iebrauktu Stambulā un izbrauktu no pilsētas bijām spiesti patērēt apmēram 3 stundas. Bet tas bija katras sekundes vērts brauciens, jo īpaši elpu aizraujošais ceļojums pāri naksnīgajam Bosforas jūras šaurumam.
Trešajā projekta dienā mēs ieradāmies Jalovas skolā,lai plānotu vīzīti Latvijā un novērtētu vizīti Turcijā. Kamēr angļu valodas skolotājas Anita un Ilze piedalījas projekta vizīšu vērtēšanā un plānošanā, pārējie projekta dalībnieki iepazīnās ar tradicionālu turku mākslas veidu „Ebru.” Mūsu skolas skolēni un skolotāji šajā īpašajā tehnikā izveidoja ļoti interesantus darbus. Pēc darbīgi pavadīta rīta cēliena sekoja pusdienas ar dažādiem turku ēdieniem un saldumiem. Pēcpusdienā mēs devāmies ekskursijā uz kādreizējā Turcijas prezidenta Mustafa Kemal Ataturk vasaras namiņu, kuru tautā sauc par Pārvietojamo villu(Moving Villa). Presidents M.K.Ataturks ir tautā ļoti mīlēts prezidents, daudzviet sabiedriskās vietās redzams prezidenta portrets. Pēc ekskursijas un tējas pauzes devāmies apskatīt Papīra muzeju. Muzejā skolēni un skolotāji varēja iepazīties ar papīra izgatavošanas vēsturu un paši izgatavot papīra lapu pēc senas papīra izgatavošanas metodes. Vakara pusē mūsu grupa apskatīja Jalovas pilsētu, jūras krastā ir izveidots no betona blokiem piemineklis zemestrīcē cietušajiem. Jalovā un tās apkārtnē  1999. gadā 45 sekunžu laikā bojā aizgāja 25 tūkstoši cilvēki. Tā bija viena no lielākajām traģēdijām Turcijas vēsturē. Pēc pilsētas apskates sekoja vakariņas zivju restorānā, mums tika piedāvāta iespēja nogaršot īpašā veidā pagatavotu zivi, tiko noķertu Marmora jūrā. Vakara gaitā mēs tikām dāsni apgādāti, skolotāji saņēma Turcijas vizītes dalības sertifikātus un dvieļus ar izšūtu vārdu un uzvārdu, bet skolēni dāvanā saņēma T-kreklus ar Comenius projekta logo. Kā jau tādās reizēs mēdz notikt Latvijas skolēni sadraudzējās ar Itālijas skolēniem, un vakars bija tiešām īsts sadraudzības vakars. Tikai Latvijas, Ikšķiles skolas dalībniekus pārņēma zināms nemiers, mēs esam nākamā skola, kurai maija beigās jāuzņem viesi Ikšķilē. Lai mums visiem veicas! 


 Angļu valodas skolotāja  Ilze Ļeonova

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru