pirmdiena, 2014. gada 24. februāris

21. februāris – Starptautiskā dzimtās valoda diena


  “Pirms deviņiem gadiem, kad man bija seši gadi, mamma nopirka man grāmatu. Tā bija liela un smaga, ar lieliem krāsainiem burtiem, virsū bija rakstīts “Ābece”, bet zem nosaukuma uzzīmēts skaists gailis. 
    Atverot grāmatu, es ieraudzīju lielus, melnus burtus, pirmajā lapā bija alfabēts, bet pēc tam... katra maza bērna lielākās bailes. Tur bija teksts! Katram burtam – sava pasaka. 
    Man katru dienu bija jālasa – viena vai divas pasakas. Ak Dievs, kā man nepatika lasīt tās garās un garlaicīgās pasakas, kurām es nesapratu jēgu. Es mēdzu noslēpt gan to grāmatu, gan noslēpties pati, bet vienmēr nez no kurienes uzradās mamma. 
    Bet, man pašai nemanot, es ar katru dienu lasīju arvien labāk un labāk. Pateicoties lielajai un smagajai grāmatai, es iemācījos lasīt. 
    Un šodien pārlasot man šķiet, ka šīs pasakas ir kļuvušas interesantas,” tā par savu ābeci raksta Iksķiles vidusskolas 8.b klases skolniece Anete Krūmiņa. 

  21. februārī tiek atzīmēta dzimtās valodas diena. Šī gada tēma, kam UNESCO aicina pievērsties Starptautiskajā dzimtās valodas dienā, ir „Vietējās valodas globālai pilsonībai: valoda zinātnē”, aicinot pētīt zināšanas, tradīcijas un prasmes, kas nodotas dalībvalstu pamatiedzīvotāju dzimtajās valodās. Tāpēc UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) pievērš uzmanību tam, ka 2014. gadā aprit 300 gadi kopš dzimis izgudrotājs un latviešu laikmetīgās literatūras pamatlicējs Gothards Frīdrihs Stenders, kura gadadiena iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā 2014. – 2015. gadam. Būdams Apgaismības laikmeta mācītājs, skolotājs, pētnieks, Gothards Frīdrihs Stenders īpaši pievērsās tautas garīgajai un laicīgajai izglītošanai, tostarp lasīšanas un rakstīšanas mācīšanai. Viņš iestājās par jaunas lasīšanas sistēmas izveidi un 1787. gadā izstrādāja pirmo ilustrēto ābeci „Bildu ābice”. 
  Ikšķiles vidusskolā šī diena tiek atzīmēta ar veltījumu Vecajam Stenderam kolāžās, akrostihiem Ābecei, burtu zīmējumiem un ābeces darināšanu.                                                        Latviešu valodas un literatūras skolotāju MK vadītāja Zane Bēķe

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana