svētdiena, 2013. gada 17. marts

Ventspils stikla pūtēji Ikšķiles vidusskolā

Pirmdien, 11.martā,   cikla „ Mana nākotnes profesija”  ietvaros Ikšķiles vidusskolā viesojās Ventspils stikla pūtēji. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar šo reto profesiju. Stikla apstrādes meistari Artūrs Virbulis un  Valdis Vītols rādīja  stikla izstrādājumus un  bērniem saprotamā, interesantā veidā pastāstīja par  tik dažādo stikla izstrādājumu izgatavošanu.
       Bērni uzzināja, ka stikla figūriņu veidošanai tiek izmantots Venēcijā ražots Murano stikls un stikla galvenā sastāvdaļa ir kvarca smiltis. Daudzkrāsainos toņus var iegūt, izmantojot dažādu metālu piejaukumus. Meistari pastāstīja, ka stikla kausēšanai izmanto apmēram 2000 grādu karstu gāzes liesmu, kuras ietekmē stikls sāk kust un kļūst plastisks. Veidošanai visbiežāk izmanto krāsainus stikla stienīšus, kurus kausējot kopā un piepalīdzot ar palīginstrumentiem, piemēram, pinceti, top stikla figūriņas. Taču meistari pierādīja, ka arī pavisam vienkāršos apstākļos var izgatavot stikla figūriņas.  
      Ventspils stikla pūtēji bija sagatavojuši asprātīgus jautājumus, par labākajām atbildēm piešķirot balvas- stikla rotiņas. Vislielākais prieks skolēniem bija pašiem izmēģināt stikla pūšanu. Meistari mācīja šīs prasmes un bērni saprata,  ka ir vajadzīga liela pacietība, nedrīkst sasteigt, tikai tad var izveidot kādu figūriņu. Paši meistari daudzus gadus  šo mākslu apguvuši   Krievijā.  Tiem bērniem, kuriem interesē stikla pūtēja darbs, meistari atgādināja, ka arods ir ļoti interesants, bet grūts, tas  prasa lielu pacietību un koncentrēšanos.
       Gandrīz katrs skolēns pēc tikšanās vēl  labu brīdi  runāja ar meistariem un uzdeva interesējošus jautājumus. Daudzi iegādājās arī Ventspils stikla pūtēju izstrādājumus, lai iepriecinātu arī savu ģimeni.
      Varbūt kādam ikšķilietim ir interesanta profesija, ar kuru viņš labprāt iepazīstinātu Ikšķiles vidusskolas skolēnus? Gaidīsim!
 
Direktora vietniece audzināšanas un ārpusklases darbā Inguna Bērziņa


 
 
 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru