sestdiena, 2013. gada 23. februāris

Starptautiskā dzimtās valodas diena – veltījums Rūdolfam Blaumanim


Ik gadu 21. februārī pasaulē atzīmē Starptautisko dzimtās valodas dienu. Atsaucoties UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas aicinājumam iesaistīties aktivitātē “Trāpīt laikā!”, Ikšķiles vidusskolā tika atklāta fotogrāfiju izstāde “Blaumaņa varoņu valoda bildēs” ar lustīgu fonu – dziesmām no izrādes “Skroderdienas Silmačos”. 
 
Nacionālā komisija sadarbībā ar LR Izglītības un zinātnes ministriju un Latviešu valodas aģentūru aicināja skolās organizēt Rūdolfa Blaumaņa darbu lasījumus, iestudēt skečus, rīkot runas konkursus, diskusijas, zibakcijas, radošās darbnīcas, videosižetus un īstenot jebkuras citas aktivitātes, kurās skolotāji un skolēni “piedzīvotu” Blaumaņa daiļradi ne tikai kā 19.-20.gs mijas vēstures liecību, bet arī kā 21. gs sabiedrības aktuālas pieredzes avotu. Jebkurā no šīm izpausmes formām skolēni tika īpaši aicināti pievērst uzmanību valodai ne tikai kā saziņas līdzeklim, bet arī kā personības pašizpausmei, kā emociju un attieksmju spogulim. Piedāvātais tēmu loks bija plašs: varoņu prāta un jūtu, kaislību un pienākuma apziņas konflikti; pārdzīvojumu spektrs – smiekli, asaras, mīlēšana, ienīšana... 
 Un tā, latviešu valodas un literatūras skolotājām saliekot galvas kopā, radās ideja parādīt Blaumani neverbālā formā, proti, fotogrāfijās, kurās būtu redzami Blaumaņa atpazīstamāko darbu varoņi emocijās, pārdzīvojumos, situācijās, kurās runā ķemeņa valoda. Tā kā visvairāk Blaumaņa darbus ir lasījuši vidusskolēni, tad viņi tika uzrunāti kā potenciālie projekta dalībnieki, vienlaicīgi atsaucot atmiņā lasītos darbus, kas lieti noderētu arī argumentācijai eksāmena domrakstā.
Skolēniem sadaloties darba grupās un izlozējot “izstrādājamo” Blaumaņa darbu, uz papīra tapa nelielas epizodes no pasakas “Velniņi”, novelēm “Purva bridējs” un “Nāves ēnā”, drāmām “Pazudušais dēls” un “Indrāni”, kā arī komēdijas “Skroderdienas Silmačos”. Nākamais solis – izvēlēties no pašu vidus piemērotākos aktierus, piemeklēt tērpus un rekvizītus.
Un tad jau patīkamākā daļa – fotosesija, smieklu un jautrības pavadīta. Arī fotogrāfs savējais – 12. kl. skolnieks Jānis Ozoliņš, asistente un padomdevēja - klasesbiedrene Sabīne Bēziņa.
Kā tas viss izdevās, to gan skolēni, gan vecāki, gan skolotāji var vērtēt Ikšķiles vidusskolas 3. stāva gaitenī, savukārt novada iedzīvotāji bildes varēs apskatīt Ikšķiles Tautas namā teātra dienās. Vecajam labajam Blaumanim, kurš nenoveco paaudžu paaudzēs, vien zvaigžņu putekļu mirdzums pāri klājies, un cilvēku labās domas to allaž gaismā ceļ...
                
    Ikšķiles vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāju MK vārdā - Zane Bēķe


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru