ceturtdiena, 2012. gada 27. septembris

Apziņas plūsma

Septembris Ikšķiles vidusskolā ir īru rakstnieka Džeimsa Džoisa "Ulisa" laiks, 12. klase, gluži tāpat kā romāna varonis Leopolds Blūms, dodas ielās, ļaujoties apziņas plūsmai un asociācijas fiksējot uz papīra. Lūk, kas no tā sanācis šogad! Baudiet!

Sk. Zane Bēķe
Darba autore - Sabīne BērziņaKoki ar galotnēm debesis stutē un ar saknēm notur zemi savā vietā. Kā tas iespējams, ka debesis ir gan baltas, gan zilas, gan rozā, gan sarkanas, gan dzeltenas, gan violetas, gan zaļganas? Neatbildiet. Es negribu zināt izskaidrojumu, kuru dod fizikas likumi. Man nepatīk tik neparastas lietas izskaidrot tik racionāli. Es gribu būt stulba un par visu brīnīties. Man pietrūkst brīnumu. Tagad modē ir garīgums, katrā grāmatnīcā stāv miljons grāmatu par to, kā mīlēt sevi, par to, kā priecāties par pasauli un par ikdienu, katrs sociālā portāla profils ir piebāzts ar klišejām un atziņām. Izlasīju vairākas, šobrīd pieminēšu vienu, kuras doma ir apmēram šāda - skaties uz pasauli ar bērna acīm, saredzi brīnumu visur. Kā? Kā? Kā? Kaut kur starp skolas solu un "Ilustrēto Zinātni" pazuda mans brīnums. Un atpakaļ vairs nenāk. Tagad es vairs negribu skolu, es negribu neko zināt, es gribu mieru un atpūsties. Es esmu tapusi gudrāka, un tas viss, lai saprastu, ka es gribu atkal bērnišķīgi brīnīties. Cik muļķīgi. Cik mēs, cilvēki, visu darām muļķīgi un ačgārni. Un cik daudz mēs viens no otra pieprasām. Visiem puišiem jābūt muskuļotiem, vīrišķīgiem un jādra vīriešu darbi - jāskalda malku, ar asu žileti jādzen garu, brūnu bārdu un jābūt intelektuāliem matemātiķiem, kas brīvdienās spēlē šahu un kūpina brūnu cigāru. Vēl viņiem jābūt bez-robežām iecietīgiem pret savu sievieti, kas ir uz mata tāda kā Merilina Monro - jūtīga, vāja, nevarīga, aizsargājama, mirdzoša, neaizvietojama būtne ar lielām krūtīm, blondiem matiem un mirdzošām acīm. Es centos, ticiet man, bet no manis nekāda Merilina Monro nesanāca. Es arī gribu būt lieliska un neaizvietojama, bet esmu piedzimusi jocīga un tikai pa pusei pieskaitāma. No pašas Merilinas Monro nekāda Merilina Monro nesanāca. Jeb sanāca, līdz viņa saprata, cik viņa ir nelaimīga un nolēma norīt veselu burku recepšu medikamentu. Un viņa kalpo kā paraugs visām sievietēm. Smaga nopūta. Un mēs arī paši no sevis tik daudz pieprasām. Es gribu būt radoša, ģeniāla, fenomenāla, sensacionāla, revolucionāra, bet es negribu neko darīt. Kā to lai apvieno? Es jums saku, tie čaklie cilvēki televizora ekrānā ar milzu sasniegumiem, spīdīgām mašīnām un milzu mājām - viņi visi ir plastmasas un viltoti. Nesakiet, ka to var panākt ar smagu darbu. Jūs melojat. Es negribu dzirdēt, es gribu, lai manam slinkumam ir vienkāršs attaisnojums - tāds, ka nekas nav jādara, jo nekas nav iespējams. Kur es paliku? Pie tām prasībām. Jā, es pat savai apziņai neprotu ļaut tā brīvi un vienkārši plūst. Es pieprasu savai apziņai, lai viņa pludina mani tuvāk ģeniālajam, bet mana apziņa negrib un viņai nesanāk. Un viņai ir tiesības. Es esmu tik ļoti pieradusi visu apdomāt, ka es neprotu un nemāku pieļaut neko, kas neprasa manu iejaukšanos.


Darba autore - Alise Sika
          Pienācis pasts. Vēstule. Zib burti, zilbes, vārdi, rindas. Rokraksts blāvs. Vēl blāvāka rīta gaisma, dzied gailis. Brokastīs omlete. Dzeltena pienene vāzē uz galda. Viena, vientuļa, mēma. Mazliet salst...
          Pa atvērtu logu ieplūst rudenīgs dzestrums. Līst. Pil un pil pret palodzi. Izpil krūze, izpil jūra. Jūras smiltīs lieku basu pēdu. Maigums. „Maigums” kā reize mammas mīļākais zefīrs. Balts, mīksts, viegls, bet man patīk sniegs. Nu, ja tā labi padomā, tad zāle tromēr labāk. Labāk, ātrāk, augstāk, tālāk. Bet es taču teicu, ka tik tālu nevaru aizlēkt. Sporta skolotājs klusē. Žurnālā viens. Bet reizēm jau nav tik slikti, ja ir viens. Viens arī daudz var izdarīt. Tomēr diviem jau laikam labāk. Divi var dalīt uz pusēm. Bet var arī nedalīt. Matemātikā ļauj arī reizināt un saskaitīt...un atņemt. Bet saka jau, ka nevar tikai ņemt – vajag arī dot. Padot, sadot, piedot, nodot, ziedot, iedot. Nu, māsa, iedod brālim maizi! Badā nomirs!...Nemirs...galvenais ir cīnīties. Es teicu cīnīties, nevis stāvēt un brīnīties. Brīnīties var par vienradzi ielas malā. Bet tās jau ir pasakas – tādas pašās, ka skolas ēdnīcā šodien būs zivs bez asakas.
          Noskan zvans. Zvana arī telefons – tur kaimiņu Taņa. Lādzīga tante – belašus tirgo. Kaut kā jau naudiņa jāpelna. Savādāk sadeg sapņi un paliek vien pelni. Melni kā velni. Netīri.
          Krūzīte netīra – nav kur ieliet tēju. Maizītes uz galda, zem galda. Tās Duksītim....bet šis atkal ārā rej. Būs pienācis pasts. Mammu...Tev vēstule... 


Darba autors - Jānis OzoliņšParadīze. Arēna. Bruģis. Telts. Rīga. Torņi. Jumti. Daugava. Tilts. Koki. Viesnīca. Automašīna. Ritošā daļa. Autovadītāju kvalifikācija. Stress. 10.septembris. Pirmā skolas diena. Bilde. Trīsdesmit viens. Nedēļa. Piektdiena. Prieks. Jautrība. Draugi. Cilvēki. Gaismas. Krāsas. Dūmi. Durvis. Izeja. Kalns. Taksometrs. Telefons. Zivs. Bite. Zaļums. Sēnes. Piedāvājums. Lielveikals. Atlaides. Maksājumu karte. Pārdevējs. Darbs. Alga. Rēķini. Nodokļi. Tēriņi. Čeks. Miskaste. Urna. Krematorija. Bēres. Beigas. Filma. Sarkanie krēsli. Kinoteātris. Šāvējs. Asinis. Slimnīca. Medmāsas. Šļirces. Zāles. Aptieka. Saule. Debesis. Zvaigznes.Astronomija. Teleskops. Novērošana. Kameras. Cietums. Zādzība, Noziegums. Nauda. Maks. Kabata. Bikses. Skapis. Istaba. Māja. Īpašums. Birokrātija. Valsts. Teritorija. Robežsardze. Suņi. Patversme. Nabadzība. Ubagi. Tunelis. Pazeme. Ekskursija. Liepāja. Kopmītnes. Universitāte. Lauksaimniecība. Traktors. Benzīns. Uzpildes stacija. Cenrādis. Bolderāja. Radinieki. Daudzstāvu māja. Pagalms. Bērni. Smilšu kaste. Rotaļlietas. Plastmasa. Nafta. Degviela. Statoil. Norvēģija. Kalni. Sniegs. Egles. Skujas. Eļļa. Holesterīns. Ārsts. Fonendoskops.Sirds. Pulss. Velotrenažieris. Fitness. Veselība. Augļi. Cukurs. Ievārījums. Pankūkas. Milti. Graudi. Kalte. Lauks. Labība. Mieži. Kombains. Datorspēle. Jaunība. Nostaļģija. Fotogrāfijas. Melnbalts. Padomju laiki. 2.pasaules karš. Kolhozs. Gumijnieki. Lakati. Ķeblīši. Kartupeļu vagas. Smiltis. Kravas automašīnas. Zilā krāsa. Ūdens. ZPD. Konference. Krēsls. Projektors. Prizma. Fizika. Rozā krāsa. Apmetums. Āmurs. Baltā apdare. Remonts. Ģipškartons. Celtniecība. Gaismas pils. Grāmatas. Bibliotēka. Nekad nestrādā. Ikšķiles vidusskola. Skola. Pildspalva. Burtnīca. Vēsture. Tāfele. Krīts. Balts. Sniegs. Slēpošana. Riekstukalns. Baldone. Labākā vasara. Brīvības piemineklis. Fotogrāfija. T-krekls. Dīvāns. Krēsls. Virtuve. Brokastis.  McDonald’s. Līgava. Kleita. Dejas. Mūzika. Diskžokejs. Naktsklubs. Nakts. Tumsa. Mēness. Citplanētieši. Visums. Noslēpumi. Intrigas. Sievietes. Iepirkšanās. Tēriņi. Izdevumi. Ekonomika. Zilā darba burtnīca. Grāmatnīca. Augusta beigas. Pilsētas svētki.  Estrāde. Patriotisms. Karogs. Hokejs. Arēna. Biļetes. Pasākums. Izklaide. Salacgrīva. Siltums. Jūra. Brīvdienas. Brauciens. Kurzeme. Kempings. Ugunskurs. Sērkociņi.  Sērs. Ķīmija. Mendeļējevs. Tabula. Skābeklis. Dzīvība. Augs. Dārzs. Šļūtene.  Varavīksne. Lauki. Kūts. Govs. Piens. Kefīrs.
 


 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru